گروه‎های آموزشی


 
آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی

گروه زبان انگليسی دانشگاه تربيت مدرس در رشته زبان انگليسی، گرايش آموزش زبان انگليسی، و در دو مقطع كارشناسی ارشد و دكتری دانشجو می‌پذيرد.

تربیت بدنی
تربیت بدنی

گروه علوم ورزشی دانشگاه تربیت مدرس در سال 1363 با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد راه اندازی شده است. اعضای هیات علمی گروه ترکیبی از اعضای با تجربه با درجه استادی(3 نفر) و دانشیاری(1 نفر) و اعضای جوان با درجه استادیاری(سه نفر) هستند. دفتر گروه واقع در طبقه همکف دانشکده علوم انسانی بوده و درحال حاضر، دارای یک آزمایشگاه واقع در زیر زمین دانشکده علوم انسانی است. این گروه تا کنون در رشته های مدیریت ورزشی و فیزیولوژی ورزشی در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به جذب دانشجو اقدام کرده است.

جغرافیای سیاسی
جغرافیای سیاسی

جغرافیای سیاسی به‌عنوان یکی از شاخه‌های علوم جغرافیایی به مطالعه بعد سیاسی فضای جغرافیایی می‌پردازد. بدین معنی که در فضای جغرافیایی اعم از مقیاس محلی تا جهانی و فراکروی پدیده‌ها و ساخت‌هایی وجود دارند که اساساً ماهیت فضایی/ جغرافیایی دارند و با مؤلفه سیاست درآمیخته‌اند. از این رو، جغرافیای سیاسی از آن دست معارف بشری است که از ماهیت ترکیبی برخوردار است که دو مؤلفه اصلی جغرافیا و سیاست در آن اهمیت ذاتی دارند.

جفرافیای طبیعی
جفرافیای طبیعی

در حال حاضر گروه جغرافیای طبیعی داراي 2 گرايش آب و هواشناسی و ژئومورفولوژی است. این گروه برای اولین بار در ایران در مقطع کارشناسی ارشد آب و هواشناسی کاربردی اقدام به جذب دانشجو برای مهرماه 1390 نموده است.

دروس مدرسی
دروس مدرسی

گروه دروس مدرسی، همزاد دانشگاه تربیت مدرس است. هدف از ارائه دروس مدّرسی، افزایش دانش و كسب مهارت لازم برای شما دانشجویان گرامی به منظور «تدریس موفق» و سامان دادن «تحقیق شایسته» از جمله تهیه و تنظیم مطلوبتر «پایان نامه ها» است.

روابط بین‌الملل
روابط بین‌الملل

رشته روابط بین‌‌الملل یك رشته میان‌ رشته‌ای است كه پس از تحولات عظیم جنگ جهانی دوم و دگرگونی‌های بسیار در عرصه روابط بین‌‌المللی به عنوان یك رشته علمی پدید آمد و به سرعت گسترش یافت. امروزه بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ جهان، گرایش‌های مختلف این رشته را (شامل سیاست خارجی، مطالعات منطقه‌ای، سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، اقتصاد سیاسی بین‌الملل و تئوری‌های روابط بین‌الملل) در مقاطع تحصیلات تكمیلی دایر كرده‌اند. لازم به ذکر است که برخی از این گرایش‌ها مانند مطالعات منطقه‌ای هم‌اکنون به عنوان یک رشته خاص در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود. موضوع این رشته عبارت است از شناخت و بررسی مسائل مربوط به روابط بین كشورها و نظام حاكم بر روابط بین‌المللی. با توجه به تحولات چشمگیر در نظام بین‌المللی طی سال‌های اخیر، افزایش شدید وابستگی متقابل بین کشورها، تأثیر فزاینده مؤسسات و سازمان‌های غیر دولتی بر سیاست خارجی و روابط بین‌المللی و همچنین روند جهانی شدن و تأثیر فزاینده آن بر شكل‌گیری روابط بین‌ كشورها و با توجه به ماهیت میان رشته‌ای و کاربردی روابط بین‌الملل، این رشته هم اكنون جایگاه بسیار مهمی در بین رشته‌های علوم انسانی یافته است.

روانشناسی
روانشناسی

گروه روانشناسی دانشگاه تربیت مدرس، به عنوان یکی از مهمترین و اثرگذارترین دپارتمان های تحصیلات تکمیلی در عرصه روانشناسی کشور، در دانشکده علوم انسانی جای دارد. گروه روانشناسی دانشگاه تربیت مدرس، نخستین گروه روانشناسی در دانشگاه های داخل کشور است که دوره کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی و روانشناسی عمومی، و دوره دکتری تخصصی روانشناسی را در ایران تأسیس نمود. هدف محوری در برنامه های آموزشی گروه روانشناسی تربیت دانش آموختگانی است که نه تنها مهارت های پژوهشی در قلمرو روانشناسی را به دست آورند، بلکه دانش روانشناسی را در سطح جامعه به کار گیرند. دوره دکتری تخصصی روانشناسی با هدف توانمندسازی دانش آموختگان در گستره های آکادمیک و کاربردی روانشناسی توسعه یافته است. بیشترین تمرکز آموزش در دوره دکتری تخصصی روانشناسی، در حوزه عصب روانشناسی، روانشناسی شناختی و روانشناسی بالینی است.

زبان روسی
زبان روسی

گروه زبان روسی دانشگاه تربيت مدرس در سال 1379، با پذيرش دانشجو در مقطع كارشناسی ارشد و براي اولين بار در ايران، آغاز به كار نمود. هم اكنون اين گروه در مقطع كارشناسی ارشد و در گرايش آموزش زبان روسی دانشجو می‌پذيرد.

زبان فرانسه
زبان فرانسه

گروه زبان فرانسه در دانشگاه تربيت مدرس در سال 1368 راه اندازي شد. اين دانشگاه در ميان همه دانشگاه‌های دولتی تنها دانشگاهی است كه در حال حاضر دارای رشته آموزش زبان فرانسه نيز می‌باشد، در حاليكه گروه‌های فرانسه در دانشگاه‌های دیگر ایران در رشته ادبيات فرانسه فعال هستند.

زبان و ادبیات عرب
زبان و ادبیات عرب

گروه آموزشی زبان وادبیات عربی همزمان با تاسیس دانشگاه تربیت مدرس در آغاز دهه¬ی شصت راه اندازی شد و فعالیت خود را با مدیریت مرحوم دکترفیروزحریرچی، چهره ماندگار رشته زبان و ادبیات عربی، آغاز کرد. این گروه از آغاز با تلاش اساتید برجسته کشورمانند روانشاد دکترحریرچی، روانشاد دکتر آیینه وند، روانشاد دکترانوار، همچنین آقایان دکتر آذرتاش آذرنوش و دکتر محمد فاضلی توانست نسل جدید و نوآوری از دانش آموختگان زبان و ادبیات عربی تربیت کند که زیربنای تحولات بعدی این رشته در ایران گردند. رویکرد گروه عربی از آغاز تأسيس، تربیت اعضاي هیئت‌علمی دانشگاه¬ها در دو مقطع کارشناسي ارشد و دکترا و در دو حوزه¬ي زبان عربي و ادبيات عربی بود. در آغاز فعالیت این گروه، زبان وادبیات عربی دارای گرایش خاصی نبود؛ اما با تلاش اعضای گروه در سال-های بعد برنامه آموزشی رشته¬های ادبیات عربی و آموزش زبان عربی تدوین شد و در دانشگاه تربیت مدرس این دو در دوره کارشناسی ارشد راه اندازی گردیدد. در دوره دکتری اگرچه عنوان رشته همچنان زبان وادبیات عربی است؛ اما اصلاحات اساسی در برنامه آموزشی این مقطع در دانشگاه تربیت مدرس اعمال شده است، از این¬رو گروه زبان وادبیات عربی دانشگاه تربیت مدرس در به روزکردن برنامه آموزشی دوره دکتری در میان گروه های زبان وادبیات عربی کشور همچنان پیشرو است.

زبان و ادبیات فارسی
زبان و ادبیات فارسی

گروه زبان و ادبيات فارسی، يادگار دانشمندان فرهيخته و بزرگی است كه اينك از ميان ما رخت بربسته اند، و وامدار استادان ثابت و مدعوی است كه هر آنچه داشته اند، تا كنون بی‌ريا و صميميانه در طيق اخلاص نهاده و پيش روی اهل خرد و دانش گشوده اند تا شايد خيل يكه تازان تشنه از پی فرا رسند و به آن دوام و قوام بخشند؛ زيرا يقين دارند كه بلند همتان پژوهنده در راهند.

زبان‌شناسی
زبان‌شناسی

گروه زبان‌شناسی دانشگاه تربيت‌مدرس از سال 1365 تاسيس گرديده و از آن زمان تاكنون در دو مقطع كارشناسی ارشد و دكتری در رشته زبان‌شناسی همگانی دانشجو مي‌پذيرد.

سنجش از دور
سنجش از دور

گروه سنجش از دور دانشگاه تربيت مدرس در سال 1374 به همت شادروان آقای دكتر محمد نجفی ديسفانی باپذيرش 7 دانشجو در مقطع كارشناسی ‌ارشد اقدام به پذيرش دانشجو نمود. در اواخر سال 1374 مديريت گروه‌ به آقای دكتر علي‌محمدی واگذار گرديد و از سال 1376 تا سال 1386 مديريت گروه را آقای دكتر منوچهر فرج‌زاده‌ برعهده گرفتند و از سال 1386 آقای دکتر سیاوش شایان به عنوان مدير جديد گروه انتخاب گرديدند.

علوم تربیتی
علوم تربیتی

گروه تعليم و تربيت دانشگاه تربيت مدرس در سال 1366 تأسيس شد. در بدو امر در مقطع كارشناسی ارشد در رشته تاريخ و فلسفه تعليم و تربيت به پذيرش دانشجو اقدام نمود و سپس در رشته فلسفه تعليم و تربيت و رشته برنامه ريزی درسی در مقطع دكتری به پذيرش دانشجو مبادرت ورزيد.

علوم قرآن و حدیث
علوم قرآن و حدیث

گروه علوم قرآن و حديث دانشگاه تربيت مدرس از سال 1361 به همت آقای مجيد معارف و مديريت آقای دكتر حجتی در مقطع كارشناسی ارشد آغاز به كار نمود و با شروع سال تحصيلی 68-1367 اين گروه با اقدام به پذيرش دانشجو در مقطع دكتری، به فعاليت خود ادامه داد. در حال حاضر اين گروه در دو مقطع كارشناسی ارشد و دكتری و در رشته علوم قرآن و حديث دانشجو می‌پذيرد.

فلسفه و حکمت و منطق
فلسفه و حکمت و منطق

همزمان با تأسيس دانشگاه تربيت مدرس، و آغاز بكار دانشكده علوم انساني در سال 1361، دانشگاه در رشته فلسفه و كلام اسلامي در مقطع كارشناسي ارشد دانشجو پذيرفت. از سال 1364 با تأسيس گروههاي تخصصي آموزشي در دانشكده علوم انساني «گروه فلسفه و كلام اسلامي» فعاليت سازماني خود را آغاز نمود. با اصلاح ساختار سازماني دانشكده علوم انساني در سال 1375 نام گروه به «فلسفه و حكمت» تغيير يافت.

مطالعات زنان
مطالعات زنان

سخن از زن ، سخن تازه‌ای نيست. بيگمان ازآن زمان كه بشر تكلم آموخت و آن را به سمت هنر نبشتاری گسيل داد، از زن به عنوان يكي از اركان خلقت ياد نموده است .