متن کامل خبر


 
سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین اسدی کیادهی به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه برگزار شد.

خلاصه خبر: به مناسبت گرامیداشت روز وحدت حوزه و دانشگاه اقشار مختلف دانشگاه تربیت ‌مدرس میزبان سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین اسدی کیادهی در مسجد قدس دانشگاه بودند.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین اسدی کیادهی ضمن تبریک این مناسبت و گرامیداشت یاد و خاطره شهید بزرگوار آیت‌الله مفتح به بیان تاریخ صدر اسلام پرداختند و بیان داشتند: در چند قرن اول هجری مسأله علم‌آموزی کاملا در بطن دین اسلام جای داشت و می‌توان اذعان کرد حوزه و دانشگاه در آن دوره در اصل یک مفهوم بودند.

ایشان با نام بردن از دانشمندانی چون ابن‌سینا، ابوریحان بیرونی و ... آنها را نتیجه مکتب اسلامی برشمرده و افزودند: به هر حال با نفوذ مکاتب غربی و بویژه در دوران پهلوی اول و دوم به تدریج علوم طبیعی از مباحث حوزوی جدا شدند تا جایی که دانشگاه‌ها رنگ و بوی سکولار به خود گرفتند و تنها بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی بود که ما شاهد نزدیکی این دو نهاد به یکدیگر بودیم.

حجت‌الاسلام کیادهی در قسمت پایانی خود با ذکر تجارب شخصی ، جوامع غیراسلامی و غربی را نسبت به معارف اسلامی بسیار مشتاق ارزیابی کرده و افزودند: همانطور که خداوند سبحان در آیه 139 سوره مبارکه آل عمران فرموده‌اند فرد مسلمان باید جایگاه خود را بشناسد و آنگاه در بیان عقاید خود هیچ سستی نورزند. ایشان اظهار امیدواری نمودند که ان‌شاء‌الله ما نیز بتوانیم در این مسیر دشوار قدم برداریم و به هدف نزدیکی و وحدت هرچه بیشتر حوزه و دانشگاه نائل آییم.

                                 

 

کانال نهاد رهبری دانشگاه

کانال دکتر فلاح رفیع

28 آذر 1396 / تعداد نمایش : 745