متن کامل خبر


 
آدرس غلط و کژنمایی در ارتباط با روز دانشجو و جنبش‌های دانشجویی

خلاصه خبر: اصل آنچه در 16 آذر در صحنه دانشگاه به منصه ظهور رسید به نحو کامل و بارز در جبهه‌گیری نظام اسلامی با استکبار جهانی در طول سال‌های بعد از انقلاب اسلامی تاکنون محقق شده و همچنان ادامه دارد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر فلاح‌رفیع مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری قبل از جلسه هفتگی تفسیر ضمن تبریک سالروز میلاد خاتم پیامبران حضرت محمد ابن عبدالله( صلّی الله علیه و آله) و ولادت حضرت امام جعفر صادق(علیه‌السلام)، به تبیین تاریخچه روز 16 آذر پرداخته و گفتند: گرامیداشت 16 آذر به عنوان روز دانشجو به دلیل اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران به سفر ریچارد نیکسون معاون رئیس‌جمهور وقت آمریکا در سال 1332 و به شهادت رسیدن سه نفر از دانشجویان توسط رژیم شاهنشاهی پهلوی است. به همین دلیل این روز به عنوان سمبل استکبارستیزی، استقلال‌خواهی، عدالت‌جویی و حق‌طلبی نسل دانشجو شناخته می‌شود.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه ادامه دادند: برخی سعی داشتند و اکنون نیز تلاش می‌کنند که این واقعه تاریخی را تحریف کرده و آن را به عرصه‌ای برای حمله به نظام مقدس جمهوری اسلامی بدل کنند. گو اینکه این ماجرا بعد از انقلاب رخ داده و جمهوری اسلامی دانشجویان را مورد حمله قرار داده است. حال آنکه کاملا واضح است که واقعیت تاریخی چیزی غیر از این است. این عده همواره دوست داشته‌اند که 16 آذر را به اپوزیسیون نظام تبدیل کنند و آدرس غلط به قشر دانشجوئی القاء نمایند.

برخی نیز عامدانه و عالمانه، سعی می‌کنند با کج‌نمایی این روز را به صحنه اعتراض دانشجویی بر علیه نظام مقدس اسلامی تبدیل کنند. در حالی که اصل آنچه در 16 آذر در صحنه دانشگاه به منصه ظهور رسید به نحو کامل و بارز در جبهه‌گیری نظام اسلامی با استکبار جهانی در طول سال‌های بعد از انقلاب اسلامی تاکنون محقق شده و همچنان ادامه دارد. امروز نیز آمریکا و هم‌پیمانان او پنجه‌درپنجه انقلاب اسلامی انداخته و مبارزه واقعی همچنان با نظام استکباری آمریکا از سوی جمهوری اسلامی ادامه دارد. ما هرچه شهید قبل از انقلاب و پس از آن تا به امروز داشته‌ایم مگر چیزی غیر از همان راه استکبارستیزی بوده است واضح است که غیر از این نیست. در حقیقت آنچه در این میدان اتفاق می‌افتد ادامه همان مبارزات در صحنه جهانی با سیاست‌های مداخله‌جویانه آمریکاست. البته خوشبختانه با آگاهی اکثریت قشر دانشجو این ترفند راه به جایی نبرده و بعد از این نیز نخواهد برد.

دکتر فلاح‌رفیع در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان ساختند: شایسته است در سالگرد این حماسه، رویکرد ضدآمریکایی و ضداستکباری آن بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و واقعیات تاریخی بهتر و بیشتر مورد دقت قرار گیرد.

ایشان در پایان سخنان خود افزودند: البته جنبش‌های دانشجویی در همه دنیا یک جنبش تأثیرگذاربوده است و در کشور ما هم اینگونه بوده و باید هر روز بالنده‌تر نیز باشد. این حق همواره برای هر فرد بویژه قشر دانشگاهی و دانشجویان محفوظ بوده است که در هرجا کج‌روی و ظلم و ستمی دیده شد اعتراض خود را اظهار کند؛ چرا که اساسا این واقعیت نشانه حیات، بیداری، پویایی و نشاط دانشگاه و دانشجو است. لکن این مطلب غیر از تحریف وقایع تاریخی است که بعضا در موارد گوناگون و از جمله به شکل خیلی بارزتر در حماسه 16 آذر و روز دانشجو از سوی عده‌ای رخ داد و همچنان اصرار بر آن وجود دارد.

کانال نهاد رهبری دانشگاه

کانال دکتر فلاح رفیع

13 آذر 1396 / تعداد نمایش : 574